onsdag 27 april 2011

Guldäggsvinnare 90-talet


Guldäggsvinnare:


1990



Inget gulsägg delades ut, endast silver och diplom.




1991



Kategori: Affischering Uppdragsgivare: Lantbrukarnas Riksförbund LRF


Byrå/Konsult: Hall & Cederquist/Y & R Uppdragsgivarens Ansvarige: Jan Reander Projektledare: Stefan Skogh
Copywriter: Lars Forsberg Art Director: Johan Sten Original: Anna Forsberg Bild: Bob Venables



Kategori: Annonsering Konsument Uppdragsgivare: Hyundai Bilimport Sverige AV


Byrå/Konsult: OCH Uppdragsgivarens Ansvarige: Jan Reander Projektledare: Ulf Herrman Copywriter: Lars Falk
Art Director: Lars Liljendahl Design: Lars Liljendahl, Patrik Cederquist, Björn Hedlund Original: Patrik Cederquist, Joakim Lundin
Bild: P.O/Hipgnosis, Gregory Heisler, Elliot Erwitt, Bruce Davidson, Nitin Vadukul



Kategori: Förpackning Uppdragsgivare: Nordiska Kompaniet


Byrå/Konsult: Hall & Cederquist/Y & R Uppdragsgivarens Ansvarige: Stina Falklind-Gross Projektledare: Anne Årneby
Copywriter: Lars Forsberg Art Director: Lars Hall Design: Lars Hall, Bo Stjernholm Original: Bo Stjernholm, Anna Forsberg



Kategori: Grafisk Formgivning/Reklam Uppdragsgivare: East Resturant & Bar


Byrå/Konsult: FGH Annonsbyrå Uppdragsgivarens Ansvarige: Uluc Telmen, Erik Videgård Projektledare: Marie Kuylenstierna Copywriter: Lars Falk Art Director/Design: Björn Kusoffsky Original: Judith Wernholm Arkitekter: Thomas Sandell, Peter Hallén



Kategori: Kampanj Uppdragsgivare: Posten Brev


Byrå/Konsult: Rönnberg & Co Uppdragsgivarens Ansvarige: Malou Örner, Lars Arvidsson Projektledare: Tommy Seidefors, Gith Billequist Copywriter: Carl Lewenhaupt Art Director: Olle Mattsson Original: Kerstin Bernander Bild: Ingvar Ericsson



Kategori: Film/tv/video Uppdragsgivare: falcon ab


Byrå/Konsult: Ericsson & Embrink AB, Mekano/Stefan Lundberg, Lars Pettersson Uppdragsgivarens Ansvarige: Ulf Johansson Projektledare: Mats Dafnäs Copywriter: Mats Wigh Art Director: Hans Embrink Regissör: Anders Skog Bild:Mikael Jansson





1992



Kategori: Annonsering Konsument Uppdragsgivare: Finska Turistbyrån


Byrå/Konsult: OCH Uppdragsgivarens Ansvarige: Tor-Henrik Ekblom, Martin Ahlberg Projektledare: Ulf Herrman
Copywriter: Lars Falk Art Director: Lars Liljendahl Grafisk Formgivare: Lars Liljendahl, Greger Ulf Nilson, Björn Hedlund
Original: Joakim Lundin Illustratör/Fotograf: Lars Tunbjörk, Pentti Sammallanthi, Jorma Puranen, Tuija Lindström, Rita Kovalainen,
Ismo Hölttö, Denise Grunstein



Kategori: Annonsering Konsument Uppdragsgivare: SAS/Linjeflyg Inrikes


Byrå/Konsult: OCH Uppdragsgivarens Ansvarige: Lars Wirén, Lars Berglöf Projektledare: Ulf Herrman, Jonas Andersen
Copywriter: Lars Falk Art Director: Lars Liljendahl Grafisk Formgivare: Lars Liljendahl, Patrik Cederquist Original: Joakim Lundin



Kategori: Film/tv/video Uppdragsgivare: televerket radio


Byrå/Konsult: HLR & Co/BBDO Uppdragsgivarens Ansvarige: Håkan Granström, Jan Holmgren Projektledare: Anders Bergmark
Copywriter: Ole Söderblom Art Director: Torbjörn Lindgren Regissör: Pelle Seth Produktionsbolag: Oh-la-la



Kategori: affischering Uppdragsgivare: expressen


Byrå/Konsult: Hall & Cederquist/Y&R Uppdragsgivarens Ansvarige: Malcolm Höök, Barbro Lorentzon
Projektledare:
Johan Brandt Copywriter: Jan Switz Art Director: Anders Wester, Anna Romson Original: Per Lindgren
Illustratör/Fotograf: Bengt Good, Tony Sandin



Kategori: affischering Uppdragsgivare: Levi’s


Byrå/Konsult: Rönnberg & Co Uppdragsgivarens Ansvarige: Lars Stenberg, Håkan Sandman Projektledare: Tommy Seidefors,
Gith Billeqvist
Copywriter: Björn Schumacher Art Director: Petrus Dahlin Original: Kerstin Bernander Fotograf: Pierre Winther



Kategori: Trycksaker/Promotion Uppdragsgivare: proventus


Byrå/Konsult: Hall & Cederquist/Y&R Uppdragsgivarens Ansvarige: Robert Weil, Mikael Kamras Projektledare: Björn Malmberg
Art Director: Anders Wester Original: Per Lindgren, Lotta Persson, Anna Forsberg Illustratör: Mats Gustavson



Kategori: flermediakampank Uppdragsgivare: folkhälsoinstitutet


Byrå/Konsult: Garbergs Annonsbyrå Uppdragsgivarens Ansvarige: Bodil Långberg Projektledare: Nils Tunebjer, Ninni Olingsberg
Copywriter: Jöns Hellsing Art Director: Niklas Bergström, Petter Ödeen Original: Åke Jönsson Illustratör/Fotograf: Fredrik Lieberath

Regissör: Anders Skog Produktionsbolag: SHS Pictures



Kategori: grafisk formgivning Uppdragsgivare: pointline


Byrå/Konsult: Giesecke Production Uppdragsgivarens Ansvarige: Lars Bengtsson Projektledare: Wilhelm Giesecke
Copywriter: Lars Falk Art Director: Wilhelm Giesecke Original: Wilhelm Giesecke Grafisk Formgivare: Wilhelm Giesecke





1993



Kategori: Annonsering Konsument Uppdragsgivare: Toyota Autoimport AB


Byrå/Konsult: Alinder & Co Uppdragsgivarens Ansvarige: Kjell Hjelm Projektledare: Leif Dreborg, Lotta Jegenstam
Copywriter: Stefan Rönnquist Art Director: Mats Alinder Grafisk Formgivare: Mats Alinder, Kristina Lundqvist-Cronwall
Original: Kristina Lundqvist-Cronwall Fotograf: Mats Alinder, Sara Alinder



Kategori: Film/tv/video Uppdragsgivare: diesel


Byrå/Konsult: Paradiset Uppdragsgivarens Ansvarige: Johan Lindeberg, Maurizio Marchiori Projektledare: Joakim Jonason,
Jacqueline Nyman
Art Director: Joakim Jonason Regissör: Jörgen Lööf Produktionsbolag: Atmosfär Fotograf: Peter Gustafsson, Under 90 sek.



Kategori: Film/tv/video Uppdragsgivare: falcon ab


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Uppdragsgivarens Ansvarige: Annika Hedman Projektledare: Anders Härneman, Lolo Stigenius
Copywriter: Joans Enghage Art Director: Mark Whitehouse Regissör: Kristian Levring Produktionsbolag: Adaptor/Molandfilm Producent: Christian Bévort, Under 90 sek.






Kategori: grafisk formgivning Uppdragsgivare: Arla ost


Byrå/Konsult: Allansson & Nilsson AB Uppdragsgivarens Ansvarige: Helen Karlsson Projektledare: Ulf Nilsson, Charlotte Ernerot
Copywriter: Anna Nyström Art Director: Rosita Johnson Grafisk Formgivare: Rosita Johnson Original: Lena Björklund Henriksson Illustratör/Fotograf: Lotta Mellgren



Kategori: Trycksaker/Promotion/Publistisk Produktion Uppdragsgivare: Heland Wetterling Gallery


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Uppdragsgivarens Ansvarige: Björn Wetterling Projektledare: Sven Olof Bodenfors

Kristina Svensson Copywriter: Jonas Enghage Art Director/Grafisk Formgivare: Anders Eklind Original: Helena Gyllensvärd Illustratör/Fotograf: Marcos Romano, Staffan Redin



Kategori: Affischering Uppdragsgivare: Posten


Byrå/Konsult: Rönnberg McCann Uppdragsgivarens Ansvarige: Malou Örner, Anne Marie Berggren Projektledare: Tommy Seidefors,

Åsa Öhlin Copywriter: Carl Lewenhaupt, Horatius, Göran Åkestam Art Director: Olle Mattson Original: Torbjörn Krantz
Illustratör/Fotograf: Ingvar Eriksson, Stina Brockman, Tomas Wester





1994



Kategori: Annonsering Konsument Uppdragsgivare: Centerpartiet


Byrå/Konsult: Hall&Cederquist AB Uppdragsgivarens Ansvarige: Kjell Andersson, Åke Petterson Projektledare: Anne Årneby
Copywriter: Lars Forsberg Art Director: Lars Hall Original: Carl Johan Hanel, Judith Wernholm, Claes-Henrik Enquist
Fotograf/Illustratör:
Folke Renström/Nordiska Muséet, Gunnar Lundh/Nordiska Muséet, Hans Gedda och Jan Delden/Pressens Bild



Kategori: Film/tv/video Uppdragsgivare: Comviq


Byrå/Konsult: Rönnberg McCann Uppdragsgivarens Ansvarige: Lars Johan Jarnheimer Produktionsbolag: Rally TV
Producent: Dan Rennéus Regissör: Johan Rheborg Fotograf: Göran Hallberg Copywriter: Björn Shumacher
Art Director: Björn Shumacher, Magnus Ohlson Projektledare: Stig Hasselblad Kompositör: Eric Gadd



Kategori: radio Uppdragsgivare: Burger King Sweden


Byrå/Konsult: DMB&B Uppdragsgivarens Ansvarige: Gabriella Finnborg Produktionsbolag: Vision & Produktion
Producent: Lasse Lewerth Copywriter: Lars Hultgren Art Director: Eva Rafner Projektledare: Ulf Hallström, Mia Backlund
Byråproducent: Annika Nilsson Musik: Anders Henriksson Rösten: Lars Hultgren



Kategori: Affischering Uppdragsgivare: Volvo Personbilar Sverige AB


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors AB Uppdragsgivarens Ansvarige: Anders Karlsson, Olle Söderberg Projektledare: Olle Victorin

Eva Carlhelm-Müller, Greger Andersson, Åsa Öhlin Copywriter: Filip Nilsson Art Director: Mikko Timonen Original: Louise Lindgren
Fotograf: Fredrik Lieberath



Kategori: Direktkommunikation/Promotion Uppdragsgivare: Wetterling Gallery


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors AB Uppdragsgivarens Ansvarige: Björn Wetterling, Gudrun Wetterling
Projektledare:
Sven-Olof Bodenfors, Kristina Svensson Copywriter: Jonas Enghage Art Director: Anders Eklind
Grafisk Formgivning: Anders Eklind, Chatarina Starby Original: Helena Gyllensvärd, Louise Lindgren Fotograf: Anders Eklind



Kategori: Producentreklam Uppdragsgivare: Proventus


Byrå/Konsult: Hall & Cederquist/Y&R Uppdragsgivarens Ansvarige: Mikael Kamras Projektledare: Annika Appeltofft
Copywriter: Jan Cederquist Art Director: Anders Wester Original: Per Lindgren Fotograf/Illustratör: Mats Gustafson



Kategori: Design Uppdragsgivare: Elmqvist&Roll


Byrå/Konsult: Formgivare Henrik Nygren Projektledare/Art Director/Grafisk Formgivare/Original: Henrik Nygren





1995



Kategori: Annonsering Uppdragsgivare: arla färskvaror ab


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors AB Uppdragsgivarens Ansvarige: Ann-Marie Lindstedt, Lotta Sjöblom
Projektledare:
Olle Victorin Produktionsledare: Malou Genberg Copywriter: Björn Engström, Filip Nilsson
Art Director:
Staffan Forsman Original: Mats Rutgersson, Staffan Håkansson Illustratör: Helge Artelius Fotograf: Björn Lindberg, Bildbyrå, Jan Bengtsson, Tomas Yeh



Kategori: reklamfilm Uppdragsgivare: Gore scandinavia ab


Byrå/Konsult: Partners/Tactic Uppdragsgivarens Ansvarige: Gunnar Karlsson Produktionsbolag: Rally TV
Producent: Henrik Ihre Regissör: Sven Gelin Fotograf: Peter Mokrosinski Copywriter: Thomas Andersson
Art Director: Jonas Nyström Projektledare: Sten-Åke Ernholm Musik: Martin Jonsson Redigerare: Tomas Täng, Mio Malmberg



Kategori: Direktkommunikation/Promotion Uppdragsgivare: kraft


Byrå/Konsult: Hall & Cederquist/Y & R Uppdragsgivarens Ansvarige: Douglas Burns, Per Strömberg, Mats Liedholm
Projektledare:
Peter Mantell Projektassistent: Tin-Tin Ubbens, Ola Cronholm Copywriter: Henrik Hæger Art Director: Lars Hansson
AD-assistent: Jens Mårtensson Övriga: Bengt Fröderberg, Caj Malmros



Kategori: Producentreklam Uppdragsgivare: Nygårds Anna Bengtsson


Byrå/Konsult: Hall & Cederquist/Y&R Uppdragsgivarens Ansvarige: Nygårds Anna Bengtsson Projektledare: Mora Nisse
Copywriter: Mattias Jersild Art Director: Anna Romson Original: Mora Nisse Illustratör: Mats Gustafson, Anders Zorn
Fotograf: Carl Bengtsson, Karl Lärka



Kategori: design Uppdragsgivare: anders bogqvist


Byrå/Konsult: Fredrik Swärd Form Projektledare: Dennis Dahlqvist Copywriter: Dennis Dahlqvist Art Director: Fredrik Swärd
Original: Fredrik Swärd, Björn Larsson Fotograf: Paulina Wallenberg Olsson, Henrik Håkansson, Åke E:son Lindman, Maria Lindberg,
Ivar Brynjolfsson



1996



Kategori: Annonsering Uppdragsgivare: dockers europe


Byrå/Konsult: Garbergs Annonsbyrå Uppdragsgivarens Ansvarige: Erik Frankendal Projektledare: Håkan Karlsvärd Produktionsledare: Emilie Röhl, Charlotte Lundquist Copywriter: Martin Gumpert, Ola Gatby Art Director: Sven Dolling, Niklas Bergström
AD-assistent: Martin Junkka, Joel Persson Original: Roger Blomqvist Fotograf: Henrik Halvarsson, Mikael Strinhed



Kategori: Annonsering Uppdragsgivare: diesel


Byrå/Konsult: Paradiset DDB Uppdragsgivarens Ansvarige: Maurizio Marchiori Projektledare: Stefan Öström
Produktionsledare: Karin Sundberg Copywriter: Linus Karlsson Art Director: Joakim Jonason Grafisk Formgivare: Andreas Lönn Fotograf: Henrik Halvarsson, Ellen von Unwerth, David LaChapelle






Kategori: reklamfilm Uppdragsgivare: Sas inrikes


Byrå/Konsult: Observera Grey Annonsbyrå Uppdragsgivarens Ansvarige: Jan Norling Produktionsbolag: Traktor Film AB
Producent: Richard Ulfvengren Regissör: Sam Larsson Fotograf: Göran Hallberg Copywriter: Roland Norell
Art Director: Magnus Wretblad Projektledare: Kristian Florell Byråproducent: Richard Ulfvengren Musikkomp.: Royston Langdon Musik: Space hog Musiktitel: “In the meantime” Övriga: Lars Nylin/Warner Brothers



Kategori: Affischering Uppdragsgivare: arla färskvaror AB


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Uppdragsgivarens Ansvarige: Anne-Marie Lindstedt, Lotta Sjöblom Projektledare: Olle Victorin

Produktionsledare: Malou Genberg Copywriter: Björn Engström Art Director: Staffan Forsman Original: Mats Rutgersson
Fotograf: Jan Bengtsson



Kategori: Direktkommunikation/Promotion Uppdragsgivare: göteborgs-posten


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Uppdragsgivarens Ansvarige: Maria Ingvar Projektledare: Sven-Olof Bodenfors, Hans Andersson Produktionsledare: Lolo Stigenius Copywriter: Björn Engström Art Director: Staffan Forsman Original: Staffan Håkansson
Illustratör: Johan Enghammer



Kategori: Förpackning/design Uppdragsgivare: tv 4


Byrå/Konsult: EFTI AB, Kusoffsky AB Uppdragsgivarens Ansvarige: Per Sundin Projektledare: Carl Molinder
Projektassistent: John Nordling Art Director: Björn Kussofsky Grafisk formgivare: Björn Kussofsky, Niclas Sellebråten
Fotograf: Henrik Gyllenskiöld


Kategori: Nya media Uppdragsgivare: dockers uk


Byrå/Konsult: Garbergs Annonsbyrå Uppdragsgivarens Ansvarige: Sara Lattey Projektledare: Håkan Karlsvärd
Produktionsledare: Emilie Röhl Copywriter: Martin Gumbert Art Director: Niklas Begrström





1997



Kategori: Annonsering Uppdragsgivare: nordsjö ab


Byrå/Konsult: Ahlqvist & Co Uppdragsgivarens Ansvarige: PO Algotsson Projektledare: Tuula Niinipuu
Art Director:
Christer Strandberg Grafisk formgivare: Christer Strandberg Original: Bengt Nilsson Fotograf: Hans Hammarskiöld,
Sune Jonsson, Gerry Johansson, Pål-Nils Nilsson, Peder Björkegren



Kategori: reklamfilm Uppdragsgivare: diesel


Byrå/Konsult: Paradiset DDB Uppdragsgivarens Ansvarige: Maurizio Marchiori Produktionsbolag: Traktor Producent: Traktor
Regissör: Traktor Fotograf: Göran Hallberg Copywriter: Jacob Nelson Art Director: Joakim Jonason Projektledare: Stefan Öström Byråproducent: Mia Kleist



Kategori: radio Uppdragsgivare: arla färskvaror ab


Byrå/Konsult: Paradiset DDB Uppdragsgivarens Ansvarige: Johanna Ragnartz, Patrik Thulin Produktionsbolag: Forsberg & Co Producent: Patrik Forsberg Regissör: Jacob Nelson, Henrik Schyffert, Patrik Forsberg Copywriter: Jacob Nelson, Henrik Schyffert, Patrik Forsberg Projektledare: Stefan Öström, Camilla Ögren Musikkomp/Bibliotek: Davies-Forsberg Musiktitel:Filmjölksmambo



Kategori: grafisk design och förpackning Uppdragsgivare: kungsholmens kvartersbryggeri


Byrå/Konsult: OCH -Hermann, Liljendahl & Co AB Uppdragsgivarens Ansvarige: Jonas Forchhammer Projektledare: Ulf Hermann
Produktionsledning: Anneli Gustafsson Art Director: Lars Liljendahl Original: Kerstin Bernander


Kategori: utomhus Uppdragsgivare: Göteborgs-posten


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Uppdragsgivarens Ansvarige: Maria Ingvar Projektledare: Hans Andersson
Produktionsledare: Karin Sjöberg Omsén Copywriter: Björn Engström Art Director: Staffan Forsman AD-assistent: Staffan Håkansson Original: Marc Eastmond



Kategori: Direktkommunikation Uppdragsgivare: ikea svenska försäljnings ab


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Uppdragsgivarens Ansvarige: Göran Ydstrand Projektledare: Olle Victorin Produktionsledare: Lolo Stigenius Copywriter: Filip Nilsson Art Director: Anders Eklind Original: Mats Rutgersson Illustratör: Anders Eklind




1998



Kategori: Annonsering tidskrift/magasin Uppdragsgivare: pripps Ringnes


Byrå/Konsult: Hollingworth/Mehrotra Uppdragsgivarens Ansvarige: Alex Meyers Projektledare: Sunit Mehrotra
Produktionsledare: Carina Winte, Alexandra Wallgren Fotograf: Calle Stoltz/LundLund Kreativt team: Maz Munck, Hans Malm



Kategori: Annonsering dagspress Uppdragsgivare: arla


Byrå/Konsult: Paradiset DDB Uppdragsgivarens Ansvarige: Johanna Ragnartz, Kerstin Maripuu Projektledare: Stefan Öström
Produktionsledare: Marie Malm Art Director: Joakim Jonason AD-assistent: Kjell Doktorow Original: Patrik Andersson

Fotograf: Mikael Engström, Pressens Bild



Kategori: utomhus Uppdragsgivare: Vattenfall Ab


Byrå/Konsult: OCH Herrmann, Liljendahl & Co Uppdragsgivarens Ansvarige: Lars Wirén Projektledare: Ulf Herrmann
Produktionsledare: Ingela Rådström Copywriter: Christer Alm Art Director: Lars Liljendahl Original: Kerstin Bernander

Fotograf: Jan Bengtsson Teknisk produktion: Björn Hedlund, Eduardo Espinosa



Kategori: reklamfilm Uppdragsgivare: Thomson sverige


Byrå/Konsult: Paradiset DDB Produktionsbolag: Modfilm Producent: Anders Gernandt Regissör: Jonas Frick Fotograf: Ivan Bird Copywriter: Björn Rietz Art Director: Malin Carlsson Projektledare: Helena Westin Byråproducent: Caroline Forsberg



Kategori: reklamfilm Uppdragsgivare: Svenska spel


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Uppdragsgivarens Ansvarige: Birgitta Bosell-Biström Produktionsbolag: S/S Fladen
Producent: Patrick Ryborn Regissör: Måns Herngren, Hannes Holm Fotograf: Mats Olofsson Copywriter: Jonas Enghage,
Martin Ringqvist
Projektledare: Greger Andersson, Nicole van Rooij Byråproducent: Maria Bergkvist



Kategori: grafisk design och förpackning Uppdragsgivare: silence records


Byrå/Konsult: Firma Martin Kann Uppdragsgivarens Ansvarige: Eva Wilke, Nikolaj Steenstrup Copywriter: Thomas Öberg, bob hund
Produktionsledare: Larne Art Director: Martin Kann Original: Martin Kann Fotograf: Carl-Johan Paulin Övriga: Roger Ericson



Kategori: Direktkommunikation Uppdragsgivare: bris


Byrå/Konsult: TBWA Uppdragsgivarens Ansvarige: Bodil Långberg Projektledare: Cecilia Winbladh
Produktionsledare: Marie Arvidsson Copywriter: Anna Qvennerstedt Art Director: Patrik Sehlstedt AD-assistent: Erik Bielke
Fotograf: Skolfotografen m. fl.



Kategori: radio Uppdragsgivare: dagens nyheter


Byrå/Konsult: Reklambyrån Schumacher, Jersild, Wessman & Enander Uppdragsgivarens Ansvarige: Markus Wilhemsson Produktionsbolag: Forsberg & Co Producent: Patrik Forsberg Regissör: Patrik Forsberg Copywriter: Mårten Knutsson
Projektledare: Ulf Enander, Björn Scumacher Art Director: Marita Kuntonen Övriga: Robert Gustavsson



Kategori: Internetreklam Uppdragsgivare: posten


Byrå/Konsult: Romson Uppdragsgivarens Ansvarige: Marie Eklund Projektledare: Jan Lindforss Produktionsledare: Anna Chantre Copywriter: Ola Gatby Art Director: Magnus Ingerstedt AD-assistent: Anna Lilja, Helene Stevenberg Fotograf: Martin Beskow

Produktion: Drax Industries Projektledare: Matias Palm-Jensen Form: Nicke Bergström Kodning: Per Näsholm





1999



Kategori: grafisk design och förpackning Uppdragsgivare: Iittala


Byrå/Konsult: Ytterborn & Fuentes Projektnamn: Iittala relations Uppdragsgivarens Ansvarige: Raija Jyrinki
Projektledare: Jonas Magnusson, Stefan Ytterhorn Produktionsledare: Elin Hedensjö Creative Director: Oscar Fuentes
Copywriter: Jan Gradvall m fl. Art Director: Oscar Fuentes Grafisk form: Oscar Fuentes, Charlotte Hansson Original: Charlotte Hansson Fotograf: Björn Keller (produkter), Johan Fowelin (rum) Design Direction: Jonas Magnusson, Stefan Ytterborn



Kategori: Internetreklam Uppdragsgivare: popwire


Byrå/Konsult: Starlet Deluxe Projektnamn: Popwire Uppdragsgivarens Ansvarige: Mattias Hedman Projektledare: Martin Cedergren
Art Director: Martin Cedergren Grafisk formgivare: Per Holmqvist, Christian Pencheff Programmering: Tony Sajdak, Rafael Hedman



Kategori: utomhus Uppdragsgivare: gröna lund


Byrå/Konsult: Manne & Co Projektnamn: Extreme Uppdragsgivarens Ansvarige: Maria Abrahamsson Projektledare: Albin Gustafsson, Manne Schagerström Produktionsledare: Cilla Ardhall, Charlotte Lusiak Copywriter: Martin Stadhammar Art Director: Oscar Bård
AD-assistent: Kalle Haasum Original: Tove Arvén Grafisk formgivare: Ricky Tillblad



Kategori: Annonsering tidskrift/magasin Uppdragsgivare: sca hygiene products


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Projektnamn: Up & Go Uppdragsgivarens Ansvarige: Ann-Christine Cedergren, Joakim Kähler Projektledare: Hans Andersson Produktionsledare: Jenny Edvardsson Copywriter: Joans Enghage Art Director: Kim Cramer
AD-assistent: Karin Nolmark Fotograf: Peter Gehrke/LundLund



Kategori: radioreklam Uppdragsgivare: telia infomedia respons


Byrå/Konsult: Rönnberg McCann Projektnamn: 118 118 Uppdragsgivare Ansvarig: Karin Moberg, Patrik Berglund
Produktionsbolag: Forsberg & Co Kundansvarig: Björn Samenius Projektledare: Magnus Wistam
Produktionsledare: Andreas Engstrand Art Director: Arvid Svanvik, Alexander Fredlund, Therese Sennerholt
Copywriter: Catarina Drugge, Anders Dalenius



Kategori: reklamfilm Uppdragsgivare: spray


Byrå/Konsult: Storåkers Projektnamn: Funky Folkhem fas 2+3 Uppdragsgivare Ansvarig: Christina Andersson, Jonas Svensson Produktionsbolag: Forsberg & Co Regissör: Forsberg & Co Projektledare: Niklas Angergård Produktionsledare: Carin Jacobsson Copywriter: Martin Marklund Art Director: David Hägglund, Justine Bergkvist Byråproducent: Mary Lee Copeland



Kategori: Direktkommunikation Uppdragsgivare: göteborgs-posten


Byrå/Konsult: Forsman & Bodenfors Projektnamn: Budrekrytering Uppdragsgivarens Ansvarige: Christer Häggert, Jon Malmström, Tommy Carlsson Projektledare: Hans Andersson Produktionsledare: Lolo Stigenius, Katja Odqvist Copywriter: Björn Engström,
Martin Ringqvist
Art Director: Staffan Forsman, Staffan Håkansson Original: F&B Factory


Kategori: Annonsering dagspress Uppdragsgivare: naturskyddsföreningen


Byrå/Konsult: Romson Projektnamn: Rädda skogens liv Uppdragsgivarens Ansvarige: Per Westberg, Hanne Simonsen
Projektledare:
Anna Kool Produktionsledare: Elisabeth Philipson Copywriter: Ola Gatby Art Director: Magnus Ingerstedt
Original: Mussi Rosander Illustratör: Mikael Eriksson




Juryn

1990


Lars Öhjne

Christer Johansson

Larz Lundgren

Daniel Burkhalter

Stefan Kavsjö

Mikko Timonen

Kari Kohvakka

Ulf Linnman

Torsten Berglund

Kurt Lindgren

Janne Larsson

Anders Wester

Natan Zlotnik

Göran Tell

Henri Holmgren

Bosse Rönnberg

Anders Tempelman

Agneta Weiland

Liselott Svensson

Staffan ErstamSune Larsson

Göran Tivenius

Lars Öhjne

Tom Böttiger

Lasse Liljendahl

Hans Trygg



1991


Bo Rönnberg

Jan Nord

Per Ehrenstråle

Torbjörn Lenskog

Leon Nordin

Torbjörn Lindgren

Staffan Forsman

Tom Hedqvist

Hans-Christer Ericson

Göran Åkestam

Jan Cederquist

Ulf Sandberg

Sten-Åke Magnusson

Larz Lundgren

Tommy Lundberg

Mårten Wålsten

Johannes Göransson

Bertil Åström

Thomas Hvid

Rolf Skjöldebrand

Stefan Skogh

Göran Garberg

Filip Nilsson

Peter Molin

Ola Falk

Joakim Jonasson

Björn Schumacher

Anders Skog

Ola Mork

Hans Brindfors

Olle Mattson

Ulf Herrmann

Johan Fredlund

Lars Forsberg

Björn Garenberg

Anders Eklind

Greger Stenström

Anders Wester

Benny Ljungblad

Ann-Marie Wessman

Lars Liljedahl

Johan Sten

Kent Nyberg

Hans Embrink

Börje Stille

Gabor Palotai

Ernst Dernehl

Johan Ehrenberg

Mats Widebrant

Lars Larsson d:ä



1992


Leon Nordin

Ulf Sandberg

Christer Alm

Ulf Sandberg

Staffan Forsman

Karin Böttiger-Bille

Sten-Åke Magnusson

Lars Liljedahl

Bo Rönnberg

Bo Rönnberg

Johan Fredlund

Mark Whitehouse

Roy Andersson

Ole Söderblom

Lars Falk

Lars Falk

Anna Nyström

Peter Kandimaa

Ann-Marie Wessman

Mikko Timonen

Joakim Jonasson

Joakim Jonasson

Lasse Collin

Mikael Hjärtsjö

Mats Alinder

Jerker Belvert

Filip Nilsson

Filip Nilsson

Greger Stenström

Tommy Lundberg

Olle Mattson

Martin Gumpert

Nils Welinder

Nils Welinder

Thomas Hvid

Hans Trygg

Ann-Christine Hagberg

Michael Hay

Christer Sandberg

Johannes Göransson

Johan Sten

Johan Sten

Björn Kusoffsky

Henrik Nygren

Kerstin Mårtensson

Ove Pihl

Wilhelm Giseke

Ajje Ljungberg

Torbjörn Lindgren

Torbjörn Lindgren

Gabor Palotai

Christina Giesenfeld Herner

Håkan Ludwigsson

Hans Gedda



1993


Torbjörn Lenskog

Mats Alinder

Hans Brindfors

Tom Hedqvist

Ulf Herrman

Henri Holmgren

Anna Nyström

Anders Tempelman

Lars Arvid Boisen

Christer Alm

Niklas Bergström

Peer Eriksson

Lars Falk

Scott Goodson

Ann-Christine Hagberg

Bo Nilsson

Magnus Skoog

Ole Söderblom

Peter Kandimaa

Ola Mork

Anders Skog

Rolf Sohlman

Liselott Svensson

Mikko Timonen

Hans Christer Ericson

Kina Giesenfeld Herner

Rosita Johnson

Benny Ljungblad

Ove Phil

Lars Sundh

Hans Trygg

Björn Engström

Hans Embrink

Magnus Fältman

Ola Gatby

Magnus Ingerstedt

Peter Molin

Stefan Rönnquist

Martin Gumpert

Lennart Häger

Åke Marmsjö

Björn Rietz

Anna Romson

Björn Schumacher

Magnus Wretblad



1994


Ove Pihl

Sven-Olof Bodenfors

Johan Fredlund

Tommy Lundberg

Ola Mork

Stefan Rönnquist

Anders Tempelman

Ann-Marie Wessman

Liselott Svensson

Niklas Bergström

Lars Arvid Boisen

Jonas Enghage

Ola Gatby

Johan Jäger

Björn Schumacher

Pelle Seth

Jörgen Lööf

Peter Molin

Lennart Wretlind

Susanne Glemme

Lars Grafström

Rolf Lundqvist

Lars-Gunnar Nilsson

Anna Romson

Torbjörn Lindgren

Karin Böttiger Bille

Magnus Fältman

Lars Liljendahl

Benny Ljungblad

Olle Mattson

Lars Norén

Björn Rietz

Peer Eriksson

Jöns Hellsing

Rosita Johnson

Marita Kuntonen

Åke Marmsjö

Lars Sundh

Henri Holmgren

Jerker Belvert

Scott Goodson

Johannes Göranson

Lorne Munthe de Wolfe

Bosse Nilsson

Magnus Skoog

Tom Hedqvist

Hans Brindfors

Hans Embrink

Patrick Emt

Magnus Ingerstedt

Greger Ulf Nilsson

Henrik Nygren



1995


Jan Nord

Lars Hellbom

Johan Jäger

Ann-Marie Wessman

Bo Rönnberg

Staffan Forsman

Mikael Hjärtsjö

Jonas Enghage

Göran Åkestam

Torbjörn Lindgren

Dan Rennéus

Olle Mattson

Richard Hammarskiöld

Christer Alm

Martin Gumpert

Rolf Lundqvist

Anders Lignell

Björn Ståhl

Pierre Boutros

Olof Gustafsson

Lars Hultgren

Lars Liljendahl

Karin Böttiger Bille

Christer Allansson

Johan Sten

Ulf Sandberg

Lars Norén

Petrus Dahlin

Tommy Lundberg

Oscar Fuentes

Christer Wiklander

Magnus Wretblad

Stina Forsström

Christer Strandberg

Susanne Glemme

Johannes Göranson

Lars Källgren

Hans Rudberg

Bo Hagskog

Lorne de Wolfe

Anna Qvennerstedt

Styrbjörn Lyberg

Henrik Nygren

Marita Kuntonen

Kent Nyberg

Jerker Belvert

Björn Kusoffsky

Greger Ulf Nilsson

Elisabeth Dahlström

Jan Cederquist



1996


Björn Engström

Hans Elander

Johan Fredlund

Ola Gatby

Scott Goodson

Richard Hammarskiöld

Lars Källgren

Anna Nyström

Christer Wiklander

Björn Engström

Joakim Jonason

Michael Bengtsson

Mikael Hjärtsjö

Jesper Holst

Henrik Ihre

Åke Marmsjö

Filip Nilsson

Ole Söderblom

Joakim Jonason

Göran Åkestam

Henrik Haeger

Jöns Hellsing

Felix Herngren

Lennart Häger

Hans Rudberg

Edwin von Werder

Göran Åkestam

Ulf Sandberg

Thomas Andersson

Niklas Bergström

Olof Gustafsson

Claes Nevrús

Magnus Wretblad

Bertil Åström

Ulf Sandberg

Martin Gumpert

Christer Alm

Leif Eriksson

Stina Forsström

Oscar Fuentes

Mattias Jerslid

Anna Romson

Martin Gumpert

Hans Brindfors

Mats Dafnäs

Peer Eriksson

Anders Kornestedt

Helen Sköld

Lars Sundh

Fredrik Swärd

Hans Brindfors

Lars Hansson

Peter Albinsson

Björn Kusoffsky

Ajje Ljungberg

Michael Malmborg

Fredrik Östergren

Lars Hansson



1997


Björn Rietz

Mats Alinder

Niklas Bergström

Elisabeth Dahlström

Karl-Johan Ekbom

Peter Fjäll

Björn Hjalmar

Olle Mattson

Ole Söderblom

Frank Hollingworth

Sven Dolling

Carl Johan Hane

Fredrik Jansson

Joakim Jonasson

Roland Norell

Johan Rheborg

Anders Tempelman

Bertil Åström

Björn Schumacher

Patrik Forsberg

Richard Hammarskiöld

Pär Hasselgren

Lars Hultgren

Claes Nevréus

Johan Nilsson

Anders Eklind

Lars Liljendahl

Benny Ljungblad

Kent Nyberg

Gabor Palotai

Helen Sköld

Anders Wallskog

Anna Nyström

Henrik Haeger

Jesper Holst

Mattias Jersild

Anders Lidzell

Hildegun Nilsson

Anna Romson

Torbjörn Lindgren

Magnus Ingerstedt

Rosita Johnson

Anna Qvennerstedt

Per Sundin

Johan van der Schoot

Edwin Von Werder

Ajje Ljungberg

Susanna Dahl

Sebastian Knutsson

Carl Lewenhaupt

Michal Malmborg

Håkan Nordh

Patrik Sehlstedt

Björn Rietz

Frank Hollingworth

Anders Eklind

Anna Nyström

Anna Romson

Edwin Von Werder

Hans Elander

Johan Fredlund

Ola Gatby

Scott Goodson

Richard Hammarskiöld



1998


Lars Falk

Frank Hollingworth

Filip Nilsson

Anna Romson

Joakim Jonasson

Bo Rönnberg

Anders Tempelman

Lars Liljendahl

Johan van der Schoot

Anna Qvennerstedt

Lars Hansson

Anders Lidzell

Anders Wallskog

Johan Nilsson

Lars Liljendahl

Peter Fjäll

Mikael Hjärtsjö

Rosita Johnson

Greger Stenström

Per Ahlbäck

Patrick Emt

Anders Tempelman

Magnus Ingerstedt

Göran Åkestam

Patrick Waters

Ann-Marie Wessman

Jacob Nelson

Stefan Rönnquist

Lars Hansson

Oscar Akelöf

Karl-Johan Ekbom

Åke Marmsjö

Kerstin Mårtensson

Johan Olivero

Fredrik Jerlov

Johan van der Schoot

Johan Eghammer

Torbjörn Lindgren

Björn Schumacher

Pelle Sjönell

Jonas Åkerlund

Magnus Wretblad

Ulf Sandberg

Björn Ståhl

Anders Wallskog

Henrik Nygren

Greger Ulf Nilson

Carl Johan Hane

Maria Källberg-Johansson

Oscar Fuentes

Jesper Kouthoofd

Anders Lidzell

Malin Köhlmark

Roland Norell

Peer Eriksson

Christer Strandberg

Magnus Fältman

Mats Alinder

Anna Qvennerstedt

Lars Hultgren

Per Sundin

Thomas Andersson

Kjell Martinsson

Hans Elander

Johan Månson

Johan Nilsson

Sebastian Knutsson

Robert Almén

Erik Hörnfeldt

Fredrik Lewander

Manne Schagerström

Hans Sydow



1999


Torbjörn Lenskog

Johan Nilsson

Björn Rietz

Björn Engström

Greger Stenström

Paul Malmström

Pelle Sjönell

Mattias Jersild

Magnus Fältman

Petter Ödeen

Oscar Fuentes

Christer Allansson

Jacob Nelson

Martin Stadhammar

Oscar Fuentes

Jesper Kouthoofd

Patric Leo

Martin Kann

Björn Kusoffsky

Tom Hedqvist

Helen Sköld

Martin Stadhammar

Tomas Öhman

Olle Zackrisson

Calle Sjönell

Tom Andersson

Michael Malmborg

Petra Stenqvist

Petter Ödeen

Olle Sjödén

Marita Kuntonen

Jens Englund

Maria Källberg-Johansson

Niklas Bergström

Pär Hasselgren

Patrik Sehlstedt

Malin Köhlmark

Max Munck

Daniel Röjnemark

Christer Strandberg

Magnus Fältman

Fredrik Jerlov

Jacob Nelson

Stina Holmberg

Patrik Forsberg

Rolf Lundqvist

Åsa Hermansson

John Mara

Edwin Von Werder

Pelle Sjönell

Björn Hjalmar

Stilla Öberg

Catt Olsson

Bertil Åström

Christer Alm

Oscar Askelöf

Lars Hansson

Jörgen Lööf

Christer Allansson

Karin Ahlgren

Bo Tidelius

Johan Öhlin

Hans Elander

Jesper Holst

Jan Ragnartz

Mattias Jersild

Hans Ahlgren

Tom Nilson

Martin Junkka

Martin Ringqvist

Henrik Delehag

Göran Åkestam


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar